Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Banie

Ścieżka rowerowa gminy Banie

Opublikowano w dniu: 2013-01-07       Aktualizowano w dniu: 2013-01-07 Autor: Kamil
Mapa scieżki rowerowejOd czerwca 2012 roku Ziemię Bańską możecie Państwo poznać w czasie wycieczki rowerowej. Będzie to okazja nie tylko na zwiedzanie całego regionu, ale również coś dla własnego zdrowia, które jest przecież najcenniejsze.  

Turystyka rowerowa to ta dziedzina aktywności fizycznej, która fascynuje coraz większą grupę ludzi. Właściwie rower przeżywa obecnie swój renesans. Widać to nie tylko w sklepach ze sprzętem sportowym, ale również w coraz większej liczbie nowo wybudowanych szlaków i tras dla cyklistów.

Ścieżka rowerowa po gminie Banie jest tego najlepszym przykładem. Nie byłoby jej gdyby nie starania samorządu gminy.

Dokładnie 15 kwietnia 2011 roku podpisano projekt „Infrastruktura łącząca dla polskich i niemieckich gmin i miast Mark Landin, Brüssow,Carmzow-Wallmow, Schenkenberg, Schönfeld, Mescherin, Angermünde, Schwedt/Odra, Banie, Cedynia, Chojna, Gryfino, Kołbaskowo, Stare Czarnowo i Trzcińsko-Zdrój”. 

Ścieżka rowerowa ma długość 15,8 kilometra i została poprowadzona w miejscu dawnej linii kolejowej ze Swobnicy przez Baniewice, Banie, Lubanowo i Sosnowo aż do granicy z gminą Gryfino.
Ścieżka rowerowa - odcinek Lubanowo
 Ścieżka ma szerokość 2 metrów i w całości ma pokrycie asfaltowe. Po drodze zlokalizowane są punkty informacyjne, przy których można odpocząć, czy zasięgnąć informacji o atrakcjach gminy.
Ścieżka rowerowa - most na trasie
Pokonując kolejne kilometry ścieżki poznacie Państwo uroki polodowcowego krajobrazu Ziemi Bańskiej. Najpierw będziecie się poruszali wzdłuż zachodniego brzegu Jeziora Długiego w oddali widząc panoramę Bań z wieżą XIII-wiecznego kościoła. Później miniecie zabytkową kaplicę pw. św. Jerzego i wjedziecie na jeden z najciekawszych odcinków, który zaprowadzi do Lubanowa. Tutaj znajduje się wysoko zawieszony most, który umożliwia przeprawę przez rzekę Tywę. Most został poddany renowacji i przystosowany na potrzeby ścieżki rowerowej. Dawniej wiodła tędy linia kolejowa, ta sama, którą poprowadzono ścieżkę rowerową.

Linia Kolejowa
Linia kolejowa nr 423 została wybudowana w 1895 roku. Swój początek miała w Chwarstnicy – gmina Gryfino, około 14 kilometrów na północ od Bań – i prowadziła do Swobnicy. Całość trasy liczyła blisko 22,5 kilometra i prowadziła przez urokliwe tereny dwóch sąsiadujących gmin. Mieszkańcy gminy Banie pamiętają jeszcze parowozy przejeżdżające tą malowniczą trasą.

Od dawna nic tędy nie jeździło. W 1991 roku linię zamknięto, a zaledwie rok później rozebrano odcinek od Bań do Swobnicy. Pozostałą część do Chwarstnicy rozebrano w 2007 roku. Dziś dziedzictwem linii kolejowej nr 423 jest ścieżka rowerowa po gminie Banie.

Zapraszamy do zwiedzania Ziemi Bańskiej rowerem!

Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

Czy kolej na rowery?

Niewiele osób ma świadomość istnienia na terenach zachodniopomorskiego dobrze rozwiniętej sieci kolei wąskotorowej. Temat ten wydaje się być zapomniany, jednak w rzeczywistości od momentu zamknięcia prawie całej linii, prowadzone były prace mające na celu przywrócenie, chociaż w części, dawnej świetności już ponad 100 letniej wąskotorówki.

Banie - dawna miejscowość templariuszy

Pierwsze osady ludzkie na terenie gminy Banie datuje się na okres 5000-2000 lat p.n.e. Na przełomie wieków IX-X, Banie stały się grodem obronnym, chroniącym szlak handlowy.

Baniewice - na granicy ziemi bańskiej

Duża wieś oddalona o 4 km na południowy zachód od Bań. Podobnie jak cała Ziemia Bańska należała niegdyś do zakonu templariuszy, później przejęta przez joannitów.

Lubanowo - dolina młynów

Duża wieś w gminie Banie położona nad rzeką Tywą, 5 km na południowy zachód od Bań. W 1235 roku miejscowość została nadana wraz z całą Ziemią Bańską zakonowi templariuszy, którzy mieli w niedalekiej Rurce swoją komandorię.

Sosnowo - średniowieczna owalnica
Sosnowo to miejscowość oddalona około 7 kilometrów na północ od Bań. Do dziś zachował się średniowieczny, owalnicowy układ miejscowości z centralnie posadowionym kościołem. Dawniej Sosnowo należało do zakonu templariuszy, a później również joannitów.
Swobnica - oryginalna warownia joannitów

Wieś należąca do gminy Banie, położona między dwoma jeziorami: Długie (od pn.) oraz Grodziskie (od płd.), do 1945 niemiecka wieś Wildenbruch.

Banie. Turystyka dla aktywnych
Gmina Banie to bardzo atrakcyjna propozycja dla wszystkich miłośników aktywnego wypoczynku. W tej rycerskiej krainie czeka masa atrakcji. Inspirujące wyprawy, średniowieczne zabytki i miejskie założenia – wszystko okraszone pięknem tutejszego krajobrazu.
I Sierpniowe Spotkania z Historią - Banie 2011

Pierwsze Sierpniowe Spotkania z Historią – Banie 2011 to jedna z tych imprez, której założeniem jest budowanie świadomości i zaszczepienie fascynacji historią. Przez trzy dni od 26 do 28 sierpnia mogliście zwiedzać rycerski obóz, który założono wokół pięknej kaplicy pw. św. Jerzego.

Wycieczka po gminie Banie
Jeśli szukacie propozycji na weekendowy wypad za miasto, to polecamy Wam gminę Banie. Znajdziecie tu otulone zielenią i oblane jeziorami, urokliwe krajobrazy oraz poczujecie obecność rycerskich historii.
Spacerem po Baniach
Przejdź się ulicami dawnej miejscowości templariuszy. Zobacz pozostałości po rycerskich zakonach, poczuj klimat historii.
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Fotka dnia - Pomorze Zachodnie
Obecna ocena:
Zobacz i zagłosuj!
REKLAMA
Pojezierze Myśliborskie - Cudna Kraina

Podziemne miasto

Rewal tanie pokoje

POLECAMY W POLSCE
Synagoga w Kazimierzu Dolnym.   Kazimierz Dolny
Pokoje gościnne Beitenu  w dawnej synagodze usytuowanej w samym sercu Kazimierza Dolnego,  pomiędzy Małym i Dużym Rynkiem. ----->

Zamek Gniew   Zamek Gniew
Potężna gotycka twierdza, siedziba królów, hetmanów i starostów, słynący z  turniejów, zaciętych bitew i spektakli zaprasza.  ----->

Karpacz. Hotel Artus.   Karpacz. Hotel Artus
Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego wyróżnia nas wśród innych hoteli. Cisza, spokój i bliskość gór.  ----->

Łagów. Bukowy Dworek   Łagów. Bukowy Dworek
Położony na obrzeżach Łagowskiego Parku Krajobrazowego oferuje kryty basen, centrum fitness, saunę, korty tenisowe oraz wannę z hydromasażem.   ----->
 
POLECAMY
Moja Polska. Miejsca warte zobaczenia! KREDYCIAK : Forum kredytowe zawierające opisy ofert  z sektora finansowego
średnia ilość wyświetleń dziennie: 181 372
  Newsletter zp.pl
Popularne atrakcje
Gmina Banie - foldery turystyczne
Facebook

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90