Zaloguj się. Nie masz konta? Zarejestruj się.
Wyszukaj: Hotele Restauracje Atrakcje turystyczne

Banie

Banie - dawna miejscowość templariuszy

Opublikowano w dniu: 2010-11-08       Aktualizowano w dniu: 2013-07-02 Autor: Rafał

Pokaż zachodniopomorskie na większej mapie

Pierwsze osady ludzkie na terenie gminy Banie datuje się na okres 5000-2000 lat p.n.e. Na przełomie wieków IX-X, Banie stały się grodem obronnym, chroniącym szlak handlowy. W 1124 roku, podczas misji chrystianizacyjnej Ottona z Bambergu, Banie i przyległe ziemie dołączyły do wspólnoty chrześcijańskiej. W XIII wieku książę Barnim I z rodu Gryfitów, ściągnął zakon templariuszy na ziemię bańską, którą przekazał im we władanie. Rycerze-Zakonnicy spod znaku czerwonego krzyża, którzy przybyli tutaj w 1234 roku, w krótkim czasie założyli wiele wsi i parafii, budując nowe kościoły oraz zamki. Główna komandoria zakonu znajdowała się w Rurce.

Obecnie na terenach powiatu gryfińskiego, w którym leży gmina Banie, znajduje się wiele budowli - pozostałości po zakonie templariuszy i joannitów (bratni zakon rycerski, który przejął majątek templariuszy po ich kasacji na początku XIV wieku). Niektóre z tych obiektów zachowały się w dobrym stanie do dzisiaj. Jednym z takich zabytków jest kościół w Baniach pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych. Budowla znajduje się na tzw. Szlaku Templariuszy, obejmującym takie pobliskie miejscowości jak: Baniewice, Swobnica, Lubanowo.

Banie. Kościół pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych.

Kościół został wybudowany ok. 1274 roku i konsekrowany pod wezwaniem Marii Magdaleny. Dzięki wprowadzeniu do wnętrza czworobocznych filarów,Banie. Kościół pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych.dzielących przestrzeń budowli na trzy nawy, świątynia zyskała charakter bazyliki. Bardzo dokładnie ociosane kamienie o jednolitym formacie, ułożone w regularne warstwy, cokół o wklęsłym profilu oraz niespotykany motyw liścia u podstawy filaru świadczą o tym, że budowla został wzniesiona w pierwszej połowie XIII wieku, tuż po przybyciu templariuszy.

W drugiej połowie XV wieku w wyniku odmowy złożenia przez miasta zachodniopomorskie hołdu lennego Brandenburgii doszło do wieloletniego konfliktu zbrojnego. W roku 1478 wojska brandenburskie spaliły kościół w Baniach, który po krótkim okresie został odbudowany. Świątynia ponownie uległa zniszczeniu po wielkim pożarze, który miał miejsce w połowie XIX wieku. W latach 1853-1854 kościół został wyremontowany, jednakże w tym czasie rozebrano wieżę i zastąpiono ją wąską dzwonnicą z ciosanego kamienia polnego. Obecnie we wnętrzu kościoła znajduje się barokowy ołtarz z 1700 roku, dwie płaskorzeźby, ambona z początku XVIII wieku, empora organowa z 1767 roku oraz barokowe płyty nagrobne wykonane z piaskowca.

Warto również zwrócić uwagę na gotycką kaplicę św. Jerzego z 1417 roku, która usytuowana jest przy rozjeździe w kierunku Gryfina i Myśliborza. Wybudowana przez joannitów, służyła jako przytułek dla chorych i trędowatych. W XV wieku przy kaplicy wystawiano misteria pasyjne, które zaprzestano organizować w 1498 roku po tragicznym wypadku.

Z legend bańskich:

Z kaplicą pw. św. Jerzego związana jest pewna legenda zasługująca na miano tragedii teatralnej. Wydarzenia przedstawione w legendzie miały miejsce pod koniec XV wieku, a dokładnie w roku 1498. Od wielu lat na wiosnę w trakcie misteriów Wielkanocnych pod kaplicę ściągały tłumy ludzi z całego Pomorza Zachodniego, aby zobaczyć najsłynniejszą w okolicy inscenizację dziejów męki Pańskiej. Przedstawienia były reżyserowane i odgrywane przez zawodowych aktorów, specjalizujących się w tego typu inscenizacjach. Ale to przedstawienie miało być szczególne w związku z wydarzeniami jakie rozegrały się w trakcie spektaklu.

Najważniejszymi postaciami w tej tragedii był „Jezus”, którego skazano na ukrzyżowanie i „Maria”, jego matka towarzysząca mu w ostatniej drodze. Czarną postacią był „Longinus”, rzymski legionista, który swą włócznią przebił bok wiszącego na krzyżu „Jezusa”, kończąc tym samym jego doczesne męki. Rola poboczna przypadła „Janowi”, który towarzyszył „Marii” żegnającej „Jezusa”. Scenariusz misterium odgrywany od wielu lat, uświęcony tradycją w ostatnim akcie zmienił się w tragedię.

Banie. Legenda.A wszystko podobno zaczęło się od rywalizacji dwóch mężczyzn o wdzięki jednej kobiety. Obaj aktorzy, którzy brali udział w tych misteriach obdarzyli uczuciem tą samą kobietę, która również była aktorką. Serce aktoreczki należało do jednego z nich, co u drugiego wywołało zazdrość i chęć zemsty na rywalu. Oprócz rywalizacji o wdzięki pięknej aktorki, obaj aktorzy rywalizowali również o najważniejszą rolę, jaką było odegranie w misteriach postaci „Jezusa”. Rada miejska wybrała na „Jezusa” oblubieńca aktorki, która zagrała rolę „Marii”. Pech chciał, że rola „Longinusa” przypadła rywalowi „Jezusa”. To była wyśmienita okazja do zemsty. Ukrzyżowany „Jezus” bezwładnie wiszący, czekał już tylko na ostatni akt jakim było pojawienie się „Longinusa”. „Longinus” miał ugodzić włócznią ukryty woreczek z farbą, przywiązany przy boku „Jezusa”. Jednak wiedziony zawiścią i chęcią zemsty „Longinus” ugodził włócznią w bok „Jezusa”, zadając mu śmiertelną ranę. Martwy „Jezus” runął na ziemię wraz z przywiązanym do niego krzyżem. Na domiar złego, pod krzyżem stała „Maria” opłakująca śmierć „Jezusa”. Gdy krzyż upadał, z wiszącym na nim „Jezusem”, zwalił się wprost na „Marię”, która zginęła zduszona pod ciężarem krzyża. Stojący obok „Marii” „Jan”, prywatnie będący jej przyjacielem, widząc i rozumiejąc całe zajście, dopadł „Longinus” i udusił go na oczach zgromadzonego tłumu widzów. Schwytany i uwięziony „Jan” został skazany przez radę miejską na śmierć.

Zamieszanie jakie powstało w wyniku tych tragicznych wydarzeń odbiło się głośnym echem po cały Pomorzu. Postanowieniem sądu książęcego zakazano wystawiania misteriów „na wieczne czasy”. Zakaz obowiązuje do dziś. A po legendzie pozostało przysłowie: „kończy się jak przedstawienie w Baniach”, symbolizujące tragiczny epilog. Pamięć tamtych wydarzeń była na tyle  żywa, że pierwszy polski proboszcz chcąc zorganizować misteria wielkanocne w Baniach w 1946 roku spotkał się z kategoryczną odmową ze strony starostwa i zakazem odgrywania inscenizacji. Jak do tej pory nikt się nie poważył złamać zakazu książęcego sądu.

 

Po II wojnie światowej, w związku z dokonanymi zniszczeniami, kaplica popadła w ruinę. Dopiero w latach 1997-1998 świątynia została odbudowana, poświęcona w maju 1998 roku i przywrócona do kultu.

Banie. Kaplica św. Jerzego z 1417 roku.

W Baniach zachował się również stary cmentarz po zamieszkującej te okolice społeczności żydowskiej. Został on zdewastowany w latach 30-tych XX wieku przez zwolenników Hitlera, a po wojnie uległ prawie całkowitej dewastacji, w wyniku grabieżczej działalności mieszkańców. We wrześniu 2007 roku nowe władze gminy postanowiły teren cmentarza uporządkować i zabezpieczyć przed dalszym niszczeniem. W wyniku prac porządkowych zdołano wyeksponować pozostałości kilkunastu nagrobków z inskrypcjami w języku hebrajskim. Najstarsza zachowana w całości granitowa macewa pochodzi z 1741 roku.

Banie. XIV wieczna baszta prochowa.

W pobliskich miejscowościach: Baniewice i Swobnica, znajdują się świadectwa obecności zakonów templariuszy i joannitów. W Baniewicach, zachowany w dobrym stanie, stoi kościół z XIII wieku wybudowany przez templariuszy. W Swobnicy zobaczyć możemy okazałe ruiny XIV-wiecznego zamku joannitów. Obie wsie były najpierw własnością zakonu templariuszy, później przeszły pod jurysdykcję joannitów.

Banie i okolice to nie tylko intrygujące zabytki, ale to także doskonały wybór na odpoczynek. Prawie cała Ziemia Bańska położona jest w zlewni wijącej się wśród lasów i pól uroczej rzeki Tywy. Jeziora Długie i Mostowe, przez które przepływa rzeka, zaliczane są do jednych z najczystszych w Polsce. Miłośnicy kąpieli słonecznych, sportów wodnych czy wędkarstwa mogą wybrać się na jedną z plaż, znajdujących się przy ośrodkach wypoczynkowych położonych nad jeziorami. Pośród pięknych lasów, z dala od wielkich aglomeracji miejskich, można zakosztować dyskretnego uroku natury. To miejsce gdzie nic nie zakłóca ciszy, spokoju i piękna przyrody.

Banie. Jezioro Dłużec.

Kościół i kaplica w latach 1980-81. Zdjęcia udostępnione dzięki Wydziałowi Budowlanemu i Sztuki Kościelnej Kurii Metropolitalnej Szczecińsko-Kamieńskiej.
Banie - dawna miejscowość templariuszy
Banie - dawna miejscowość templariuszy
Banie - dawna miejscowość templariuszy
Banie - dawna miejscowość templariuszy
Banie - dawna miejscowość templariuszy
Banie - dawna miejscowość templariuszy
Banie - dawna miejscowość templariuszy
Banie - dawna miejscowość templariuszy
Banie - dawna miejscowość templariuszy
Banie - dawna miejscowość templariuszy

Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail: info@zp.pl
Udostępnij Udostępnij Udostępnij
Zobacz także:

Sosnowo - średniowieczna owalnica
Sosnowo to miejscowość oddalona około 7 kilometrów na północ od Bań. Do dziś zachował się średniowieczny, owalnicowy układ miejscowości z centralnie posadowionym kościołem. Dawniej Sosnowo należało do zakonu templariuszy, a później również joannitów.
Babinek - z przyrodą za pan brat
Przyroda otaczająca Babinek jest jest jednym z największych skarbów tej miejscowości. Bliskość wielu jezior sprawia, że to miejsce może być dobrym pomysłem na rowerowe wycieczki, czy też wędkarskie weekendy
Gmina Banie. Przegląd imprez
Średniowieczna przeszłość Bań jest świetnym tłem dla rozmaitych imprez i wydarzeń plenerowych.
Gmina Banie. Historia
Ziemia Bańska to kraina o wspaniałej przeszłości. W 1234 roku książę szczeciński, Barnim I nadał ją zakonowi templariuszy. Zgodnie ze swoją regułą głoszenia wiary chrześcijańskiej, rycerze ufundowali wiele kościołów. Znakomita większość z nich zachowała się do czasów obecnych.
Ścieżka rowerowa gminy Banie
Turystyka rowerowa to ta dziedzina aktywności fizycznej, która fascynuje coraz większą grupę ludzi. Właściwie rower przeżywa obecnie swój renesans. Widać to nie tylko w sklepach ze sprzętem sportowym, ale również w coraz większej liczbie nowo wybudowanych szlaków i tras dla cyklistów. Ścieżka rowerowa po gminie Banie jest tego najlepszym przykładem. Nie byłoby jej gdyby nie starania samorządu gminy.
I Sierpniowe Spotkania z Historią - Banie 2011

Pierwsze Sierpniowe Spotkania z Historią – Banie 2011 to jedna z tych imprez, której założeniem jest budowanie świadomości i zaszczepienie fascynacji historią. Przez trzy dni od 26 do 28 sierpnia mogliście zwiedzać rycerski obóz, który założono wokół pięknej kaplicy pw. św. Jerzego.

Bój o Banie 2014
W słoneczne popołudnie 2 marca przedstawiono tu inscenizację, która przybliżyła wydarzenia sprzed 69 lat. Zgodnie z zapisami niemieckich żołnierzy i korespondentów wojennych, na przełomie marca i lutego 1945 roku wokół miejscowości zacieśniał się pierścień sowieckiej armii silnie wspieranej załogami czołgów.
Śladem zakonów rycerskich po ziemi bańskiej

Ziemia Bańska od średniowiecza związana jest z historią zakonów rycerskich. Do dziś pozostało tu jeszcze wiele śladów ich działalności.

Wycieczka po gminie Banie
Jeśli szukacie propozycji na weekendowy wypad za miasto, to polecamy Wam gminę Banie. Znajdziecie tu otulone zielenią i oblane jeziorami, urokliwe krajobrazy oraz poczujecie obecność rycerskich historii.
Spacerem po Baniach
Przejdź się ulicami dawnej miejscowości templariuszy. Zobacz pozostałości po rycerskich zakonach, poczuj klimat historii.
Komentarze
{I_NICK}
Nazwa:
E-mail:
Nie masz konta? Zarejestruj się.
Fotka dnia - Pomorze Zachodnie
Obecna ocena:
Zobacz i zagłosuj!
REKLAMA
Pojezierze Myśliborskie - Cudna Kraina

Podziemne miasto

Rewal tanie pokoje

POLECAMY W POLSCE
Synagoga w Kazimierzu Dolnym.   Kazimierz Dolny
Pokoje gościnne Beitenu  w dawnej synagodze usytuowanej w samym sercu Kazimierza Dolnego,  pomiędzy Małym i Dużym Rynkiem. ----->

Zamek Gniew   Zamek Gniew
Potężna gotycka twierdza, siedziba królów, hetmanów i starostów, słynący z  turniejów, zaciętych bitew i spektakli zaprasza.  ----->

Karpacz. Hotel Artus.   Karpacz. Hotel Artus
Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Karkonoskiego Parku Narodowego wyróżnia nas wśród innych hoteli. Cisza, spokój i bliskość gór.  ----->

Łagów. Bukowy Dworek   Łagów. Bukowy Dworek
Położony na obrzeżach Łagowskiego Parku Krajobrazowego oferuje kryty basen, centrum fitness, saunę, korty tenisowe oraz wannę z hydromasażem.   ----->
 
POLECAMY
Moja Polska. Miejsca warte zobaczenia! KREDYCIAK : Forum kredytowe zawierające opisy ofert  z sektora finansowego
średnia ilość wyświetleń dziennie: 181 372
  Newsletter zp.pl
Popularne atrakcje
Gmina Banie - foldery turystyczne
Facebook

peuterey outlet peuterey uomo peuterey donna piumini peuterey moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler canada goose pas cher canada goose femme pas cher canada goose homme pas cher canada goose france hogan outlet hogan scarpe outlet hogan outlet hogan scarpe outlet nike tn pas cher tn pas cher woolrich outlet piumini woolrich outlet nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher tn pas cher nike tn pas cher nike tn nike air max 90 pas cher nike air max 90