Dłusko Gryfińskie to jedna z niewielu miejscowości, których położenie samo w sobie jest atrakcją. Ta niewielka wioska znajduje się na rozległej polanie spokojnego lasu, w sąsiedztwie wielu pięknych jezior.
Historia Dłuska Gryfińskiego rozpoczyna się w czasach średniowiecza. Już w drugiej połowie XIII wieku, został tu wzniesiony kamienny kościół. Na przestrzeni lat świątynia była dwukrotnie przebudowywana. Podczas remontów wyposażono ją m.in. w drewnianą wieżę. W 1974 roku wybuchł tutaj pożar, który wyrządził spore szkody. Jednak już rok później kościół został odbudowany.
Do dzisiaj przetrwały także inne budynki z dawnych czasów, m.in. stodoła z XIX w. oraz domy z niezmienioną stolarką drzwiową i okienną oraz zachowaną elewacją.
Wizyta w Dłusku może być dobrą opcją dla miłośników rowerów. Leśne ścieżki wychodzące z miejscowości pozwalają na objechanie całego pasa jezior, od Bań aż do Trzcińska-Zdroju. Wystarczy pedałować zaledwie 4 km na północny-zachód od Dłuska, żeby znaleźć się na brzegu jednego z większych jezior okolicy – Długiego. Podobna odległość w kierunku południowo-zachodnim dzieli nas od jeziora Strzeszewskiego.

Na wysokości Swobnicy można wjechać na zielony szlak rowerowy, który prowadzi przez najciekawsze miejsca gminy Banie. Całkowita jego długość wynosi 28 km.
Obfitość jezior to raj także dla wędkarzy i kajakarzy. Łącząca 8 jezior rzeka Tywa świetnie nadaje się na spływ, a malownicza trasa na długo pozostanie w pamięci turystów.
Zdjęcia udostępnione dzięki Wydziałowi Budowlanemu i Sztuki Kościelnej Kurii Metropolitalnej Szczecińsko-Kamieńskiej.
Drogi czytelniku:
Dokonałeś historycznego odkrycia? Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Chciałbyś podzielić się z nami wiedzą na temat atrakcji turystycznej, o której warto opowiedzieć? Wystarczy, że do nas napiszesz! mail:
info@zp.pl